Women Rally: Alina Dumitru obține victoria la Timișoara

Prima etapă a sezonului 2024 din Women Rally s-a desfășurat la Timișoara, iar la start au fost 46 de concurente.

Medaliată cu aur la olimpiada de la Beijing din 2008, Alina Dumitru pe Mini Cooper S obține victoria în clasamentul general al cursei cu un timp cumulat de 1:58.29. Pe locul 2 a încheiat Mirela Bejnariu-Honda Civic (1:59.228) și pe 3 o găsim pe Adelina Frătean-Audi A3 (1:59.482).

Roxana Armeana-Suzuki Swift Sport (2:00.251) este învingătoarea de la clasa 1, sibianca fiind urmată pe podium de Mădălina Vasiloiu-Citroen C2 VTS (2:03.211) și de Maria Țurai-Seat Ibiza (2:03.682).

Francisca Radu-Mazda 3 (2:00.43) câștigă la Clasa 2 cu Cătălina Diac-Ford Fiesta ST (2:00.544) pe locul 2 și cu Ildiko Melinda Martonos-Ford Ecosport (2:11.95) pe locul 3.

Alina Dumitru este câștigătoare și la Clasa 3. Mirela Bejnariu vine pe locul 2, iar Mihaela Voivod-Peugeot 207 (2:03.05) închide podiumul acestei categorii.

Adelina Frătean este cea mai rapidă la 3+, ea fiind urmată pe podium de Simona Boancă-Mercedes Benz GLC 300e (2:13.780) și Ioana Bențe-BMW 430i (2:13.989).

Clasa 4, cea dedicată mașinilor electrice, a fost câștigată de Cornelia Pleșoianu-Hyundai Ioniq (2:06.731). Pe 2 a terminat Diana Ciucaș Ielciu-Hyundai Ioniq (2:14.359), iar Corina Oliveira Marcovici-Hyundai Ioniq (2:15.678) prinde locul 3.

Ela Atanasiu-Ford Mustang Mach-E (2:14.594) câștigă la 4+, fiind singura concurentă de la clasa asta.

Sonia Roxana Florescu-Citroen DS3 (1:53.802) se impune la Clasa 5, categoria dedicată mașinilor modificate sau a concurentelor cu experiență, iar acest timp este și cel mai rapid per total din cursă. Locul 2 a fost ocupat de Flori Pascu-Ford Fiesta (1:58.23), iar Loredana Rozorea-VW Golf 5 (1:59.73) prinde ultima treaptă a podiumului.

Următoarea etapă din Women Rally se va desfășura pe 6 Iulie la București și va putea fi urmărită live pe Youtube FRAS și Facebook Women Rally.